Militaarpärand

Militaarpärand

Teise maailmasõja järel sai Lahemaa rannikust NSV Liidu piiritsoon, kuhu ehitati erinevaid sõjaväerajatisi. Siiani on militaarpärand Lahemaal liikudes üsnagi tugevalt tunda. Kasvõi seetõttu, et Lahemaa rahvusparki katvat merepiiri on enam kui 100 kilomeetrit, leiab just ennekõike kaugele merre ulatuvate poolsaarte tippude lähedusest hulgaliselt endiseid sovetiaegseid piirivalvekordoneid. Tõsi, valdav osa neist on tänaseks erastatud. Ja/või on nad sedavõrd kehvas seisukorras, et turvalisus ei pruugi olla neid külastades tagatud. Küll aga leiab Lahemaalt, täpsemini Juminda poolsaarelt, kaks põnevat militaarpärandiga seotud vaatamisväärsust.

 

Esimene neist asub Juminda külas ning meenutab 1941. aasta suve lõpus toimunud Nõukogude vägede evakueerumist Tallinnast. Juminda miinilahingu nime kandvate sündmuste käigus uputati umbkaudu 60 laeva, merre jättis elu hinnanguliselt 15 000 inimest. Sündmust meenutab Juminda külas randa püstitatud mälestuskivi. Lisaks on Meremuuseum pannud kokku näituse “Põrgu Läänemerel. Juminda meretragöödia 1941”, millest on saamas hiljemalt 2024. aasta turismihooajaks püsiekspositsioon Hara sadamas.

 

Teine silmapaistev militaarpärandi esindaja ja vaatamisväärsus Lahemaal ongi Hara sadam. Endine allveelaevade ja sõjalaevastiku demagnetiseerimisjaam pakub põnevat kohatunnetust Hara lahe edelakaldal võimsate betoonrajatistega, mille juurde on arendatud tänaseks jahisadam koos selle juurde käiva taristuga. Põnevat ja põhjalikku lugemist Hara sadama kohta leiate siit.

 

Pinnalaotuselt suurim ala, millelt militaarpärand seal viibijale hästi tunda on, asub aga Pärispea poolsaarel – sõjaväebaas ja linnak Suurpea külas ning radarimägi koos selle juurde kuuluvate rajatistega Purekkari neeme lähistel. Tulenevalt hoonestuse halvast või väga halvast seisukorrast ei ole kindlasti soovitatav hoonetesse siseneda. Samuti juhime tähelepanu ka eraomandit ja selle kaitset tähistavale sildistusele ning sellest lugupidamisele.

 

Planeeri Lahemaa militaarpärandiga tutvumine kindlasti ka oma Lahemaa Ringile. Täiuslikuma elamuse saamiseks võta teejuhiks kohalik giid.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.